Partner projektu č. 2: Ústav experimentálnej fyziky SAV (ÚEF SAV)
Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (ÚEF SAV) je partnerom v projekte Výskumného centra PROMATECH ITMS: 26220220186, podporeného z OP Výskum a vývoj. Bol nositeľom projektov ŠF EÚ vo výzve OPVaV: Vývoj technologických postupov magnetických kvapalín pre biomedicínske aplikácie ITMS 26220220005, Kooperatívne javy a fázové prechody v nanosystémoch s perspektívou využitia v nano- a biotechnológiách ITMS 26220120021, Dobudovanie centra pre kooperatívne a fázové prechody v nanosystémoch s perspektívou využitia v nano- a biotechnológiách ITMS 26220120033.
Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (ÚEF SAV) je výskumné pracovisko s dlhoročnou tradíciou základného výskumu vo viacerých oblastiach modernej fyziky. ÚEF v Košiciach je vedeckou organizáciou Slovenskej akadémie vied a dlhodobo patrí medzi jej najlepšie ústavy. Zameriava sa na základný výskum v oblasti fyziky kondenzovaných látok, všeobecnej fyziky a matematickej fyziky, materiálového výskumu, subjadrovej fyziky, kozmickej fyziky a biofyziky, ako aj na vývoj nových materiálov a nanomateriálov pre biomedicínske a technické aplikácie. Ústav napomáha realizácii dosiahnutých výsledkov v spoločenskej praxi a zúčastňuje sa na vedecko-popularizačnej činnosti.
Na riešení projektu sa budú spolupodielať dve výskumné skupiny. Prvá výskumná skupina z Oddelenia fyziky magnetických javov ÚEF SAV sa zameriava na prípravu, modifikáciu a komplexnú fyzikálno-chemickú charakterizáciu magnetických nanočastíc za účelom ich potenciálneho využitia v medicíne. V poslednom období sa riešiteľský tím venuje vývoju a príprave magneticky značeného biokomplexu na detekciu nádorových buniek konjugáciou špecifickej protilátky na vopred modifikovanom povrchu magnetickej nanočastice. Skupina navyše disponuje zručnosťami a infraštruktúrou na fyzikálno-chemickú charakterizáciu pripravených magnetických bionanomateriálov. Druhá výskumná skupina z Oddelenia biofyziky ÚEF SAV má dlhoročné skúsenosti so štúdiom proteínových komplexov a konformačných zmien poly/peptidov v súvislosti s amyloidnou agregáciou proteínov, ktorá je spojená so vznikom viacerých v súčasnosti neliečiteľných ochorení (napr. Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, diabetes mellitus). Okrem toho sa zameriavajú na štúdium interakcií proteínov s rôznymi malými molekulami a rôzne modifikovanými nanočasticami a ich vplyvu na štruktúru a vlastnosti proteínov ako aj komplexov nanočastica-biomakromolekula. Oddelenie biofyziky disponuje špičkovou infraštruktúrou v oblasti spektrálnych metód (fluorescenčná, CD a infračervený spektroskopia), metódami na štúdium interakcií biomakromolekúl s nanočasticami, povrchmi alebo inými biomakromolekulami (povrchová plazmónová rezonancia, titračný termálny kalorimeter) ako aj štúdium stability komplexných systémov (diferenčná skenovacia kalorimetria).
V rámci I. programového obdobia bol ústav úspešným hlavným riešiteľom 6 projektov Centier excelentnosti z OPVaV, 3 projektov z OPV a partnerom v 11 projektoch získaných z OPVaV a v 1 národnom projekte. Zameraniu predkladaného projektu boli najbližšie úspešné projekty „Vývoj technologických postupov magnetických kvapalín pre biomedicínske aplikácie“, „Kooperatívne javy a fázové prechody v nanosystémoch s perspektívou využitia v nano- a biotechnológiách“, „Dobudovanie centra pre kooperatívne javy a fázové prechody v nanosystémoch s perspektívou využitia v nano- a biotechnológiách“. „Nové materiály a technológie pre energetiku“ a „Centrum excelentnosti výkonových elektronických systémov a materiálov pre ich komponenty“, „Technológia prípravy elektrotechnických ocelí s vysokou permeabilitou určených pre elektromotory s vyššou účinnosťou – DYNMAG“ a „Centrum excelentnosti progresívnych materiálov s nano a submikrónovou štruktúrou – NANOCEXMAT“. Ústav sa podieľa ako externá vzdelávacia inštitúcia na uskutočňovaní 6 študijných programoch 3. stupňa, vedecká výchova (doktorandské štúdium) sa uskutočňuje v spolupráci s PF UPJŠ a na TUKE s fakultami FMMR a FEI. Pracovníci ústavu pravidelne získavajú ceny SAV za výsledky dosiahnuté v rôznych oblastiach výskumu, ako aj za popularizáciu výsledkov výskumu a vývoja pre širokú verejnosť. Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied je uznávanou vedeckou inštitúciou európskeho formátu v oblasti základného výskum tuhých látok a biofyziky s väzbami na vedecké inštitúcie svetového významu ako sú DESY, CERN alebo ESA. Ústav získal projekt H2020-INFRAIA-2018-1 a bude poskytovať svoju výskumnú infraštruktúru zahraničným a domácim vedeckým pracovníkom.