Partner projektu č. 1: Univerzita Komenského v Bratislave, Lekárska fakulta (LF UK)
Univerzita Komenského v Bratislave (ďalej ako „UK“ alebo „UK v Bratislave“) patrí k najrenomovanejším vzdelávacím a vedecko-výskumným inštitúciám na Slovensku. Svoje vzdelávacie a výskumné služby ponúka verejnosti už od roku 1919, a to nielen slovenským, ale aj zahraničným študentom a kapacitám. Vzdeláva pregraduálne a postgraduálne, jej pracoviská slúžia ako výučbové základne pre všetky vedecké a pedagogické stupne.
Základným poslaním UK je rozvíjať a šíriť vzdelanosť a starať sa o jej hlboké pochopenie, pričom ako vedecká inštitúcia činí tak tvorivým vedeckým výskumom, ktorým otvára nové horizonty vo vede i vo vzdelávaní. Ako univerzita sa vyznačuje samostatnosťou vo voľbe cieľov svojho výskumu, nezávislosťou svojho základného výskumu, orientáciou na výučbu a skutočnosťou, že na svojej pôde realizuje vedecký výskum temer vo všetkých vedných disciplínach. Jej výučba je založená na vlastnej vedeckej činnosti, na čerpaní z najlepších svetových zdrojov vedeckého poznania a na interdisciplinárnom prístupe k riešeniu problémov. Definuje svoje ciele a priority a členovia jej akademickej obce slobodne využívajú akademické práva pri výkone svojho povolania. Je garantom slobody a demokracie nielen na vlastnej akademickej pôde, ale za svoje poslanie považuje aj šírenie týchto princípov do celej spoločnosti.
UK v Bratislave patrí k najsilnejším vedecko-výskumným inštitúciám na Slovensku nielen čo sa týka počtu tvorivých pracovníkov a schopností získavať finančnú podporu vedecko-výskumného bádania, ale aj na základe dosiahnutých výsledkov. Dôležitým výstupom vedecko-výskumnej činnosti sú publikácie a ohlasy na ne. Výsledok vedecko-výskumnej a odbornej činnosti UK sa v ostatných dvoch rokoch prejavuje v katalógu evidujúcom publikačnú činnosť zamestnancov UK prírastkom na úrovni 7600 záznamov ročne.
Univerzita Komenského ako centrum excelentnosti venuje špeciálnu pozornosť ustavičnému hodnoteniu úrovne svojej vedeckej práce a výučby tak, aby jej študenti boli vedení vynikajúcimi odborníkmi - vedcami a pedagógmi.
Univerzita Komenského je jednou z najaktívnejších inštitúcií na Slovensku v oblasti inovácií vo vzdelávaní, čo dokazuje aj takmer 70 realizujúcich sa alebo ukončených projektov z prostriedkov ESF a výskumu a vývoja, čo dokazuje zasa jej účasť v štátnych programoch výskumu a vývoja, výzvach Agentúry na podporu výskumu a vývoja a zahraničných grantových schémach ako je 7. rámcový program EÚ pre výskum a vývoj. V zmysle aktuálnych priorít Lisabonskej stratégie EÚ, ako aj aktuálneho programového vyhlásenia vlády SR je potrebné zvýšiť dôraz na zvyšovanie úrovne vedomostí v spoločnosti ako aj zvyšovať mieru aplikačných výstupov výskumu a vývoja. Vzhľadom na realizáciu kvalitného výskumu a vývoja s prepojením na procesy vzdelávania má UK potenciál a možnosti zvýšiť prostredníctvom aktivít v rámci projektu význam výskumu, vývoja a inovácií pre rozvoj bratislavského regiónu. Ďalším nezanedbateľným faktom sú kontakty tímov UK so špičkovými zahraničnými expertmi v oblastiach relevantných pre predkladaný projekt, čo znamená garanciu prinesenia špičkového svetového know-how do bratislavského regiónu. Súčasne UK vzhľadom na povahu svojich aktivít vie zabezpečiť synergiu s potrebami regiónu a aktívnu spoluprácu so zástupcami regionálnej samosprávy a ďalších výskumných inštitúcií v regióne.
Jednotlivé pracoviská UK majú tradíciu v čerpaní zdrojov z rôznych grantových schém domácich a zahraničných, úspešnej implementácii projektov, v posledných rokoch aj z prostriedkov štrukturálnych fondov EÚ a spolupracujú v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu s mnohými zahraničnými inštitúciami. V rámci Univerzity Komenského v Bratislave sa projekt bude realizovať na Lekárskej fakulte, ktorá sídli v Bratislavskom kraji.
Lekárska fakulta (ďalej ak „LF UK“) bola založená v roku 1919 ako jedna zo štyroch fakúlt novej univerzity a ako prvá lekárska fakulta na Slovensku. LF je vedúcou inštitúciou medicínskeho vzdelávania a má 889 zamestnancov. Úlohou LF je pregraduálna výchova poslucháčov, v rámci ktorej získavajú všeobecné medicínske vzdelanie. Okrem pregraduálneho vzdelávania fakulta zabezpečuje i doktorandské a špecializačné štúdium.
LF je základňou vedecko-výskumnej práce. Poslaním LF v oblasti liečebno-preventívnej je reprezentovať aplikáciu získaných teoretických a praktických poznatkov v každodennej medicínskej praxi, ktorá by mala výrazne presahovať obvyklý národný a v niektorých oblastiach tiež európsky priemer. Hlavné priority LF a z toho vymedzené aktivity sú zamerané na prioritu vlády - formovanie vedomostnej spoločnosti, najmä v oblasti investície do ľudí. Vo svojej vedeckovýskumnej činnosti sa orientuje na viaceré choroby, so zameraním sa najmä na neurologické choroby, kardiovaskulárne choroby, metabolické endokrinné a zápalové procesy (https://bit.ly/2QnSZYk). LF UK sa podieľa na mnohých vedeckých projektoch samostatne, ako aj v kooperácii s ďalšími partnermi (https://bit.ly/2S2jlSB).
Zdôvodnenie obsahovej relevantnosti partnera pre daný projekt
Ústav patologickej anatómie tvorí integrálnu súčasť Lekárskej fakulty UK. Pracovisko realizuje výučbu patologickej anatómie študentov všeobecného lekárstva, zubného lekárstva a študentov nelekárskych smerov, výučbu klinickej patológie a realizuje aj postgraduálnu výučbu a špecializačnú prípravu v študijnom odbore Patologická anatómia. V bežnej prevádzke sa podieľa na bioptickej a cytologickej diagnostickej činnosti so zameraním na gynekologickú, gastrointestinálnu, detskú, kožnú, urologickú, očnú, hematologickú patológiu a komplexnú diagnostiku ochorení kostrového svalu. Ústav je súčasťou Centra pre trofoblastovú chorobu SR. Podľa potrieb pracovísk sa vykonávajú konzultačné vyšetrenia pre celú SR. Na základe dohody medzi LFUK a Úradom pre dohľad nad zdravotníckou starostlivosťou je na pracovisku realizovaná nekroptická činnosť vrátane kompletného hodnotenia nekroptického materiálu. V rámci projektu pôjde o hodnotenie nekroptického materiálu pacientov, ktorí umreli v priamej súvislosti s COVID-19. Pracovisko pravidelne organizuje klinicko-patologické konferencie a odborné semináre. Na ústave v súčasnosti funguje laboratórium elektrónovej mikroskopie. V spolupráci medzi Ústavom patologickej anatómie, Fyziologickým ústavom a Ústavom patologickej fyziológie bolo založené laboratórium molekulárnej medicíny, ako predvoj vzniknutého Ústavu molekulárnej biomedicíny, ktorý realizuje genetické analýzy na experimentálnej úrovni. V rámci projektu bude analyzovať myšacie modely podľa Aktivity 3. Ústav patologickej anatómie je súčasne zapojený vo viacerých vedeckých projektoch na národnej, ako aj medzinárodnej úrovni.