Žiadateľ: Centrum experimentálnej medicíny SAV (CEM SAV)
Centrum experimentálnej medicíny Slovenskej akadémie vied (CEM SAV) v Bratislave je vysoko špecializované pracovisko, ktoré vzniklo zlúčením Ústavu experimentálnej farmakológie a toxikológie, Ústavu normálnej a patologickej fyziológie a Ústavu pre výskum srdca. Centrum je zamerané na integrovaný výskum príčin, mechanizmov vzniku a možností prevencie, diagnostiky a liečby spoločensky závažných ochorení s dôrazom na ochorenia kardiovaskulárneho a nervového systému, metabolické poruchy, psychické poruchy a problematiku duševného zdravia, ako aj ochorenia, ktoré majú pôvod v prenatálnom a skorom postnatálnom období vývinu. Výskum sa realizuje na in silico, in vitro, ex vivoa in vivoúrovni s cieľom prenosu získaných poznatkov do klinickej praxe. Významnou súčasťou je hodnotenie účinkov bioaktívnych prírodných látok, ich derivátov a pôvodných syntetických látok s farmakoterapeutickým potenciálom, na animálnych modeloch ľudských ochorení a ľudských vzorkách, ako aj štúdium vedľajších nežiaducich a toxických účinkov chemických látok a žiarenia. Na pracovisku je aj silná základňa pre výskum toxicity na úrovni buniek a organizmu. Príklady výskumnej orientácie pracoviska, ako i zoznam aktuálne použiteľných zariadení na výskumné aktivity je možné nájsť na webovej adrese: http://cem.sav.sk/.
Zdôvodnenie obsahovej relevantnosti partnera pre daný projekt
CEM SAV má bohaté skúsenosti s vývojom a charakterizáciou nových animálnych modelov. Jeho vedeckí pracovníci patrili medzi prvých, ktorí navrhli a analyzovali model NO-deficitnej hypertenzie, t.j. model s inhibovanou produkciou oxidu dusnatého (NO), kľúčového faktora pri udržiavaní normálneho tlaku krvi. Model sa úspešne využíva v laboratóriách na celom svete. Vedeckí pracovníci CEM SAV pri experimentálnej práci využívajú prednostne potkaní animálny model a to na štúdium kardiovaskulárnych i metabolických chorôb, alebo chorôb, ktoré postihujú nervový systém. Vedeckí pracovníci CEM SAV majú rovnako bohaté vedomosti a skúsenosti s analýzou a charakterizáciou liečiv a aktívnych prírodných látok a ich derivátov od úrovne in silico až po testovanie in vivo. Neustále pritom hľadajú nové možnosti ich využitia pre preventívne i liečebné postupy vrátane ich využitia pri liečbe následkov COVID-19. V tejto oblasti veľmi úzko spolupracujú na národnej i medzinárodnej úrovni.
CEM SAV má akreditované chovné zariadenie v Dobrej Vode (detašované pracovisko CEM SAV). Certifikát o chove a experimentálnom použití laboratórnych zvierat vydala Štátna veterinárna a potravinová správa SR (SK P 23011). Zvieratá, hlavne laboratórne potkany kmeňa Wistar, SHR, diabetické Zucker potkany a laboratórne myši sa využívajú pre výskum a vývoj a sú k dispozícii aj pre zákazníkov z výskumných ústavov, akadémie a priemyslu. Okrem chovných zariadení detašované pracovisko v Dobrej Vode disponuje aj laboratórnymi miestnosťami so základným biochemickým vybavením. Toxikologické pracoviská CEM SAV v Bratislave a na Dobrej Vode sú držiteľmi certifikátu o Správnej laboratórnej praxi (SLP č G-031) udelený Slovenskou národnou akreditačnou službou (SNAS). Špecializujú sa na vykonávanie toxikologických štúdií a štúdie bezpečnosti vrátane humánnych a veterinárnych liekov. Od septembra 2020 sa pracovisko vďaka GLP certifikácii zaradilo do medzinárodnej siete validačných laboratórií EURL-NETVAL. Táto sieť je organizovaná z JRC v Ispre a CEM SAV v nej reprezentuje Slovenskú republiku.
Vedeckí pracovníci CEM SAV sú vo vedúcich funkciách (prezident, vice-prezident, členovia exekutívnych výborov) niekoľkých národných a medzinárodných organizácií, napr. Medzinárodná spoločnosť pre patofyziológiu, FEPS, ISHR, Európska rada pre kardiovaskulárny výskum, Európska federácia toxikologických spoločností a toxikológov EUROTOX, Európska Spoločnosť pre Toxikológiu in vitro – ESTIV, C.I.A.N.S. a iné. Vedeckí pracovníci CEM SAV pracujú vo výbore redakčných rád a sú členmi redakčných rád viacerých medzinárodných i domácich časopisov, vyučujú špecializované predmety a vedú diplomové a doktorandské práce v spolupráci s LFUK, PriFUK a FCHPT. CEM SAV vydáva časopis Interdisciplinary Toxicology a Activitas Neurosa Superior Rediviva V oblasti navrhovania liečiv a terapeutických pomôcok boli pracovisku za obdobie posledných troch rokov udelené dva patenty: Použitie 5-karboxymetyl-1,2,3,4-tetrahydro-1H-pyrido[4,3-b]indolov a farmaceutický prostriedok s ich obsahom(patent č. 288725) a Samoasociujúce biopolymérové membrány ako nosiče liečivých prípravkov s antioxidačnými vlastnosťami a ich použitie (patent č. 288581)